Döviz gelirin yoksa dövizle borçlanma

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, döviz geliri olmayanların dövizli fon kullanmasının doğru olmadığını söyledi. Uyan, “Eğer bir ihracat söz konusuysa, yani karşılığında bir döviz geliri varsa, şirketler dövizli fon kullanılabilir ama döviz geliri olmadan dövizli fon kullanmak kur riskini tabi hale getiriyor. Bunu hiçbir zaman tavsiye etmiyoruz. Her zaman maliyeti bilinen fon kullanımı çok önemli” dedi.

TL İLE BORÇLANMAK GÜZEL BİR SİSTEM

Katılım bankaları sisteminin önemli bir enstrümanı olan murabahanın üretim desteği denilen maliyeti belli olan bir sistem olduğunu ifade eden Uyan, “Kabaca 100 liraya aldığımız malın üzerine kârımızı koyarak fatura edip satıyoruz. Müşterimiz maliyeti biliyor. Maliyet sonradan değişmiyor. TL fon kullanan açışından sabit ve güzel bir sistem. Ama döviz geliri olmadan fon sağlandıysa böyle de bir riske maruz kalıyor. Bu riskler önemli tabi. Bu yönetilmesi gereken bir süreç” diye konuştu.

‘SPEKÜLATİF İŞ YAPANLARI UYARIYORUZ’

  • Kuveyt Türk olarak her zaman reel ekonominin desteklenmesine ve işletme faaliyetlerinin sürdürülebilirliğine yönelik finansman desteği sağladıklarını belirten Uyan, topladıkları kaynakların yüzde 60-80’i, hatta daha fazlasının reel sektörün fonlamasında değerlendirdiklerini vurguladı. Uyan, “Hazine ürünlerinin çeşitliliği son yıllarda giderek artıyor ancak biz reel sektörle büyüdük ve onlarla büyümeye devam edeceğiz. Spekülatif işleri yapanları da uyarıyoruz” mesajını verdi.

‘SERMAYENİZİ ARTIRIN’

Dışarıdan fon alarak işletmeyi döndürmenin çok zor olduğunun altını çizen Ufuk Uyan, şunları kaydetti: “İşletmeleri sermayelendirmek lazım. Kaynakların şirketlere getirilmesi lazım. İsraf deyince, insan elbette ihtiyacı olanı alacak ama yatırımlarını artırmaya önem vermeli. Fon talebinde bulunan müşterilerin mali verilerine bakıyoruz. Mali gücünün üzerinde bir fon talebi olan müşteriye, bu fonu tahsis edebilmemiz için öncelikle sermayesini artırması gerektiğini söylüyoruz.”

Yeni Şafak

Katılım Haber

Katılım Haber sitesinin kendi profilidir. Öneri, görüş ve iletişim için lütfen admin@katilimhaber.com e-posta adresinden iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.