Gelişen Katılım BankacılığıGELİŞEN KATILIM BANKACILIĞI

Geçmişten günümüze, kurulduğu ilk günlerden beri Katılım Bankaclığı büyümeye devam ediyor. İstenilen büyüme elde edilememiş olsada çeşitli hedefler koyularak bu hedeflere doğru hızla yol alınıyor. Şüphesiz kamu devreye girmeden önce özel kurumlar Katılım Bankacılığı alanında bir eğitim rolü üstlendiler ve Katılım Bankacılığını omuzladılar. Kamunun devreye girmesiyle birlikte hedeflere bir adım daha yaklaşıldı ve pasta payını genişletmek ana hedefler arasında yer aldı.

Hızla gelişmekte olan sektörde elbette belirli hedefler var. Bunlardan en önemlisi Katılım Bankacılığı payını arttırmak, 2023-2025 yıllarında sektör payının %15-%20 gibi değerlere çıkarmak. Bizim inancımız sektöre gelen 3 kamu Katılım Bankasıyla birlikte bu yüzdenin çok daha artacağı yönünde.

Ziraat, Vakıf, Emlak Katılım Bankaları

2015 yılında kurulan Ziraat Katılım ile birlikte kamu, sektöre giriş yaptı. Bütün kamu bankaları için söylenmesi güç olsada Katılım Bankacılığı alanında tecbüreli isimler göreve getirildi. Ziraat Katılım açıldıktan sonra hızla büyüdü ve bunu sürdürdü. Ardından Ziraat Katılım’ı takip eden Vakıf Katılım, kurulduktan sonra sektörde öncü olmayı hedefleyerek sektöre girdi. İlk zamanlarda “personel sıkıntısı” çeken Vakıf Katılım şimdi düzenini oturtmuş ve hızla hedeflerine yoğunlaşmış durumda. Kamuda şimdilik öncü olan Vakıf Katılım ümit ediyoruz ki sektördede öncü olur.

Şimdilerde henüz yepyeni olan farklı vizyon ve misyonla birlikte Emlak Katılım Bankası var. Normal bir Katılım Bankasından ziyade çok farklı vizyon ve misyonunun olduğunu görüyoruz, sebebi ise Emlak Katılımın çoğu şirket için beklenen bir Katılım Bankası olması. Elbette bu beklentinin sektör payına ivme kazandıracağı yönünde inancımız tam.

Sektör hızla gelişiyor, gelişmesinden öte Araştırma-Geliştme alanında çalışmalar hızla yürütülüyor. Bunlar güzel şeyler fakat genel kanaatimiz insanlara Katılım Bankacılığını anlatamamamız. Bununla ilgili yaşadığımız bir olay karşısında farkettiğimiz ve insanları bu konuda çok daha bilinçlendirmemiz gerektiği konusunda mutabık kaldığımız bir olay. İşin özet kısmı şuydu; faizsiz bankalardan bahsederken vatandaşın normal banka ve faizsiz banka arasında hiçbir fark görmemesi, onun için Katılım Bankasıda aynı Konvensiyonel bankada aynı, bahsetmek istediğimde bu, insanlar Katılım Bankacılığı alanında tam olarak bilinçli değil anlatmaya kalkışıldığı zaman bilinç oluşmadığından dolayı Katılım Bankalarının faizsiz işlediğine inanamıyor. Örnek olarak ev alırken bankanın evi sana satması bir ticaret örneğidir fakat insanımıza göre Katılım Bankasının sana satması faiz ama bir müteahhit size kâr koyarak satması ticaret, bahsettiğim noktadaki bilinçsizlik tam olarak bu.

Sektöre olan inancımız olduğu için bu gibi durumlarında bilinçli kişilerin “nasıl işlediği” anlatılarak ve niteliği arttırılarak çözüleceği kanaatindeyiz ayrıca Katılım Bankacılığının önünde alacak çok yol olduğu için bu alanda efor sarfetmemiz gerektiği ve günümüzde hızla gelişen İletişim Teknolojisi ve Medyayla birlikte aynı şekilde bu bilincin oluşacağı kanaatindeyiz.

KATILIM HABER

Katılım Haber

Katılım Haber sitesinin kendi profilidir. Öneri, görüş ve iletişim için lütfen admin@katilimhaber.com e-posta adresinden iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.