Emlak Katılım Acente aldı

11 Mart Pazar günü yayınlanan Resmi Gazetede ‘Emlak Katılım Bankası Neova Sigorta Anonim Şirketinden acentelik almıştır.’

Acente Nedir ?

Acente kaynaklarda, bir kuruluşun yaptığı işi, kuruluş adına gelir karşılığında gerçekleştirecek kimse olarak tanımlanmakta. Acentelerin işlerini yaptıkları ana firma ile sürekli bir bağı vardır. Ana kuruluş için müşteri edinme gayretindedirler. Temsil ettikleri firma adına sözleşme yapma yetkileri bulunur.

Acente ve temsil ettiği ana kuruluş arasında hukukun tanıdığı haklar çerçevesinde bir ücret ve gider ilişkisi vardır.

Acente sözleşmeleri, 6102 sayılı yasa ile Yeni Türk Ticaret Kanun’unda düzenlenmiş. Yeni Türk Ticaret Kanunun 102. Maddesine göre, ‘Ticari mümessil, ticari vekil, satış memuru veya işletmenin çalışanı gibi işletmeye bağlı hukuki bir konuma sahip olmaksızın, bir sözleşmeye dayanarak, belirli bir yer veya bölge içinde sürekli olarak ticari bir işletmeyi ilgilendiren sözleşmelerde aracılık etmeyi veya bunları o tacir adına yapmayı meslek edinen kimse’ olarak tanımlanmış.

Katılım Haber

Katılım Haber sitesinin kendi profilidir. Öneri, görüş ve iletişim için lütfen admin@katilimhaber.com e-posta adresinden iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.