Cumhurbaşkanından TOKİ ve Emlak Bankası açıklaması

“RESMİ AÇILIŞINI YAPIYORUZ”

Ülkenin her yeri gibi gayrimenkul sektörünün bu tarihi kurumuna da sahip çıktıklarını belirten Erdoğan, 93 yıllık geçmişe sahip bu tarihi müesseseyi Türkiye Emlak Katılım Bankası adıyla yeniden canlandırma kararı aldıklarını söyledi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekli tüm prosedürlerin tamamlandığını, bankanın fiilen faaliyete geçebilecek hale geldiğini belirtti. 
Bugünkü törende bankanın da resmi açılışının yapıldığını vurgulayan Erdoğan, “Amacımız bu bankanın inşaat sektörü ve ülkemiz ekonomisine üreticiden tüketiciye, herkes için ulaşılabilir ve uygun şartlı finansman modelleri geliştirmesidir. Katılım bankacılığı modeliyle yapacağı çalışmalarda Türkiye Emlak Katılım Bankamıza başarılar diliyorum.” dedi.

Erdoğan, bankanın yeniden faaliyete geçmesinde emeği geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile diğer kurumları tebrik etti. 
Emlak Bankası’nın hikayesinin bir anlamda Türkiye’nin hikayesi olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu: 
“İyi niyetle kurulan, imkanların kıt olduğu dönemlerde gerçekten güzel işlere imza atan nice kurumumuz tıpkı Emlak Bankası gibi daha sonra ifsat edilmiştir. Yerli ve milli olan her şeye düşmanlığı siyasetlerinin merkezine yerleştirenler, sanayimize, tarımımıza, ticaretimize, kültürümüze, dış politikamıza ne yapmışlarsa bu kurumumuza da aynısını yaptılar. Türkiye’nin ayağa kalkmaması, milletimizin potansiyelinin farkına varıp kullanmaması için yapılan gayretler şayet büyümemiz, gelişmemiz yolunda kullanılsaydı inanın bana bugün bambaşka bir yerde olurduk. İstanbul’un sorunlarının çözümü için adımlar 1994’te değil de mesela 1944’te, 1964’te atılmaya başlanmış olsaydı bugün bambaşka bir İstanbul’a bakıyor olurduk. Çünkü bazı işler var ki ilk adım yanlış atıldığında sonra onu tamamen düzeltmek mümkün olmuyor. Yani gömleğin iliklerini yanlış iliklerseniz doğru bir ilikleme olmaz diyoruz ya onun gibi. İşte temel hatalar ancak tadil edilebiliyor ama tamir edebiliyorsanız ülkemizin gelişmesi, kalkınması, büyümesi yolunda attığımız adımlarla da karşımıza o zor çıkan sıkıntıları da inşallah gayretle aştık, aşıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kalabalığa “Rabia” işareti yaptırarak, “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” dedi. Millete söz verdiklerini ifade eden Erdoğan, 2053 ve 2071 hedeflerine de ulaşacaklarını söyledi. 
Erdoğan’ın “İstanbul 31 Mart’ta ülkene sahip çıkıyor musun? İstanbul 31 Mart’ta geleceğine sahip çıkıyor musun? İstanbul 31 Mart’ta sandığa, demokrasiye, milli iradeye sahip çıkıyor musun? İstanbul 31 Mart’ta tevazu, samimiyet ve gayretle memleket işi gönül işi diyor musun? İstanbul 31 Mart’ta hizmet siyasetini tercih ediyor musun?” sözlerine kalabalık, “Evet” yanıtını verdi.

KAYNAK: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.